Müşteri Hizmetleri
Yalıtımda Akılcı Çözümler, Yapı Kimyasında Uzmanlık
Polimer modifiyeli, bitüm kauçuk esaslı, çift bileşenli elastik su yalıtım malzemesi. Çatlak köprüleme özelliğine sahiptir ve pozitif taraftan uygulanır. Temel, perde duvar, bodrum, teras ve su basıncına maruz kalan yapılarda dayanıklı su yalıtımı sağlar.
UYGULAMA ALANLARI
Bütün yatay ve düşey yüzeylerde, bodrum, temel, istinat ve perde duvarlarda, mutfak banyo gibi ıslak mekânlarda, kaplama malzemelerinin altına su yalıtım malzemesi olarak kullanılır.
AVANTAJLAR
• Pozitif su basıncına dayanıklıdır.
• Derzsiz ve eksiz karşı su yalıtımı sağlar.
• Yanıcı ve zehirli maddeler içermediğinden kapalı yerlerde güvenle kullanılabilir.
• Fırça ve mala ile uygulanabilir.
• Kuru ve hafif nemli yüzeylerde uygulanabilir.
YÜZEY HAZIRLIĞI:
• Yüzey toz, boya, kalıp yağları ve diğer yapışmayı engelleyici maddelerden arındırılmalıdır.
• Gevşek parçalar temizlenmeli, aktif su kaçakları tamir edilmelidir.
• Sivri uçlar ve yatay/düşey ek yerleri pah yapılarak yuvarlatılmalıdır.
• Beton yüzeylerde boşluklar tamir harcı veya grout ile doldurulmalı ve yüzey düzgün hâle getirilmelidir.
• Yüzey hafif nemli olabilir; su birikintisi bulunmamalıdır.
ASTARLAMA:
Uygulama yapılacak yüzey bitüm astarı ile astarlanmalı ve astar tam olarak kuruduktan sonra uygulamaya geçilmelidir. Astarlama yapılmadan ürünün kullanımı önerilmez.
UYGULAMA ŞEKLİ:
• Ürün, fırça veya mala ile en az 2 kat uygulanmalıdır.
• Katlar arası bekleme süresi en az 5 saat olmalıdır; ikinci kat birinci kata dik yönde uygulanmalıdır.
• Geniş alan uygulamalarında polyester file (40 gr/m²) takviyesi önerilir.
• Önerilen kalınlık ve sarfiyat:
• Basınçsız suya maruz alanlar: 2 mm (3 kg/m²)
• Geçici basınçlı su: 3 mm, fileli (4,5 kg/m²)
• Sürekli basınçlı su: 4 mm, fileli (6 kg/m²)
• 2 kat ile yeterli kalınlık sağlanamazsa 3. kat uygulanabilir.
• Karışımı yapılmış ürün 1 saat içinde kullanılmalıdır.
• Ürün UV dayanımı taşımadığından uygulama sonrası mutlaka uygun kaplama ile korunmalıdır.
• Uygulama sonrası yüzeyler en geç 3 gün içinde kapatılarak dış etkilere karşı korunmalıdır.
UYGULAMA ŞARTLARI:
• Uygulama yapılırken ve yapıldıktan sonraki 24 saat boyunca, ortam sıcaklığının +5°C ile +35°C olmasına ve yağmurdan korunmasına dikkat edilmelidir.
• Metal yüzeylerde uygulanmaz.
• Ürüne yabancı malzeme ilave edilmemelidir.
• Yağmur sırasında veya yağış ihtimali olan koşullarda uygulama yapılmamalıdır.
• Dilatasyon derzleri ürün ile kapatılmamalı, yalıtım sürekliliği uygun dilatasyon bantları ile sağlanmalıdır.
• Katlar arası uygulamada önceki katın tam kuruması beklenmelidir.
• Ürün UV dayanımlı değildir; kuruma sonrasında üzeri uygun bir kaplama ile kapatılmalıdır.
• Uygulanmış yüzeyler en geç 3 gün içinde kapatılarak dış etkilere karşı korunmalıdır.
• Temel perde duvarlarında, koruma yapılmadan toprak dolgusu uygulanmamalıdır.
• Kullanılan aletler kurumadan önce su ile temizlenmelidir.
| TEKNİK ÖZELLİKLER | |
|---|---|
| Ürün Yapısı | A Bileşeni Bitüm kauçuk, B bileşeni Toz karışım |
| İlgili Standart | EN-1504-2, EN 15814 |
| Bayındırlık Poz No | 04.626/07E |
| HS (Gtip) Kodu | 3214.90.00.00.19 |
| Renk | Siyah / Koyu kahverengi |
| Yoğunluk | 1,20 gr/cm³ ± 0,05 |
| Kuru Film Kalınlığı | 3 – 5 mm (2 kat uygulamada) |
| Uygulanacak Kat Sayısı | 2-3 kat |
| Servis Sıcaklığı | -30°C ile +80°C arası |
| Uygulama Sıcaklığı | +5°C ile +35°C arasında |
| Dokunma Kuruması | 6 saat |
| Yeniden Kat Atma | 6-24 saat |
| Üzerine dolgu yapmak için bekleme süresi | 3 gün |
| Tam Kuruma | 7 gün |
| Su Geçirmezlik Sınıfı (EN 15814) | W2A |
| Uygulama Aletleri | Bitüm fırçası, mala veya sprey |
| Belirtilen değerler 23 °C ve %50 bağıl nemde laboratuvar ortamında elde edilmiştir. Uygulama koşullarına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir; uygulama öncesi deneme yapılması önerilir. | |
SARFİYAT
• Şap ve Islak hacimlerde (banyo, mutfak) seramik altına En az 1 mm kalınlık (≈ 1 kg/m²)
• Zemin nemi ve basınçsız su: En az 2 mm kalınlık (≈ 3 kg/m²)
• Geçici süreli basınçlı su (biriken zemin suları): 3 mm kalınlık, fileli uygulama (≈ 4,5 kg/m²)
• Sürekli basınçlı su (yeraltı suyu): 4 mm kalınlık, fileli uygulama (≈ 6 kg/m²)
AMBALAJ
32 kg’ lık set (24 kg sıvı 8 kg toz)
RAF ÖMRÜ
+5°C ile +30°C arasındaki serin, rutubetsiz ortamlarda, açılmamış ambalajında, üretim tarihinden itibaren 12 ay saklanabilir.
ÇEVRE, SAĞLIK ve GÜVENLİK
Uyarı Kelimesi:
Dikkat
Tehlike İfadeleri:
H315 Cilt tahrişine neden olabilir,
H319 Ciddi göz tahrişine neden olabilir.
H317 Alerjik cilt reaksiyonlarına yol açabilir.
Önlem İfadeleri:
P101: Tıbbi tavsiye gerekiyorsa, ambalajı veya etiketi saklayın,
P102: Çocukların erişemeyeceği yerde saklayın,
P262: Göz, cilt veya giysi ile temasından kaçının,
280 Koruyucu eldiven ve göz/yüz koruyucu kullanınız,
P403+P233 İyi havalandırılan yerde saklayınız, kabı kapalı tutunuz,
P501 İçeriği/ambalajı mevzuata uygun bertaraf ediniz. Profesyonel kullanım içindir, Detaylı güvenlik bilgileri için Malzeme Güvenlik Bilgi Föyünü (GBF) okuyunuz.
YASAL UYARI
Ürünün amacı dışında kullanılması veya yukarıda belirtilen güvenlik ve uygulama talimatlarına uyulmaması sonucu oluşabilecek uygulama hatalarından üretici sorumlu değildir.